Kreşler ve Anaokulu Ücretleri
Posted on: 18 Kasım 2015, by : admin

Kreşler ve Anaokulu Ücretleri

Kreşler ve Anaokulu Ücretleri. Kreşler ve anaokullarının seçiminde anne ve babaların ilk baktıkları nokta ücretler olmaktadır. Aslında seçimde birinci kriterin bu olmaması gerekse de ne yazık ki günün ekonomik koşulları ve yaşam şartlarındaki zorluklar aileleri buna zorlamaktadır.

Okul seçiminde kadrolarındaki öğretmenlerin ve diğer çalışanların aldıkları eğitimler, bilgi birikimleri, çalışma deneyimleri, okulun temizlik ve güvenlik koşullarına ne kadar uygun hareket ettiği, çocuklara çağdaş bir eğitim imkanı sunup sunmadıkları çok önemlidir. Çocukların karakterlerinin ve davranış şekillerinin oturduğu bu en önemli yetişme çağında bu noktalar birinci öncelik olmalıdır. Yoksa anne ve babaların beklentisi, kendilerinin işte oldukları zamanlarda çocukların bir şekilde oyalanmalarını ve vakit geçirmelerini temin etmek olmamalıdır.

Zaten bütün ailelerin bu yönde düşündükleri bir gerçektir ama yine de kreş ve anaokullarına ödenecek ücretler bir bütçe sorunudur.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan anaokulları, her yıl bir bütçe yapmak zorundadırlar. Örneğin ortalama dört sınıflı bir anaokulunun faaliyetlerini sürdürmesi için, en azından bir müdüre, bir mutfak çalışanına, bir temizlik personeline, bir servis şoförüne ve dört öğretmene ihtiyacı vardır. Bu kişilere ödenecek ücretler personel giderleridir. Bunun yanında, servis aracının yakıtı, yemek gideri, kira gideri, kırtasiye gideri ve muhtelif giderler toplamı okulun işletme giderleridir. Bu giderler baz alınarak bir çocuk başına düşen maliyet rakamı bulunur. Buna göre de ailelerden talep edilecek anaokulu ücreti ortaya çıkar.

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği uyarınca Ücret Tespit Komisyonu her eğitim yılı sonunda toplanmakta ve bir sonraki eğitim döneminde alınacak ücretleri tespit etmektedir. 2015-2016 eğitim öğretim yılında İstanbul’da resmi okul öncesi kurumlarda öğrenci ve velilerden alınacak ücretler de bu şekilde Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmiştir.

Ücret Tespit Komisyonu kararı uyarınca, okul öncesi eğitim kuruluşlarına devam eden öğrencilerden alınacak taban ve tavan ücretleri, ilçelerin sosyo ekonomik durumları dikkate alınarak tespit edilmiştir. Her anaokulu, bünyelerinde kuracakları bir komisyon ile, talep edilecek aylık ücreti, belirlenen bu taban ve tavan ücretlerinin arasında olmak koşulu ile tespit edeceklerdir.

Ücret Tespit Komisyonu tarafından açıklanan müstakil anaokulu ücretleri ise şu şekildedir:

 • Sabah kahvaltısı ve ikindi kahvaltısı dahil, tam gün alınacak aylık ücret: Taban 0, tavan 110 TL
 • Yemeksiz, yani evden beslenme getirilerek, yarım gün alınacak aylık ücret: Taban 0, tavan 65 TL

Sözü geçen yönetmeliğe göre, Eylül ayında ücretler tam olarak talep edilir, Haziran ayı için ücret talep edilmez. Yarıyıl tatilinde de aylık ücret tam olarak talep edilir.

Ücret Tespit Komisyonu kararına göre, belirlenen ücretler dışında, ailelerden temizlik, personel, yemek, öğretmen veya herhangi bir nedenle başka bir ücret talep edilemez.

Kreşler ve Anaokulu Ücretleri

2015-2016 eğitim öğretim yılı için, örnek olarak bazı okullarda anaokulu ücretleri şu şekildedir: Bu fiyatlar bilgi amaçlıdır, fiyatlar kurumların şubesine ve tipine göre değişmektedir. Daha detaylı bilgiler için ilgili okul ve kreşlerden fiyat isteyiniz.

Kreşler ve Anaokulu Ücretleri
Kreşler ve Anaokulu Ücretleri
 • Bilfen: 13.050 TL – 21.750 TL + KDV + Yemek
 • Ata Koleji: 9.504 TL (KDV dahil) + Yemek
 • Anabilim Eğitim Kurumları: 17.200 TL – 22.200 TL (KDV ve yemek dahil)
 • Atacan Eğitim Kurumları: 12.425 TL + KDV + Yemek
 • Okyanus Koleji: 14.790 TL – 20.057 TL (KDV ve yemek dahil)
 • İstek Okulları: 8.625 TL – 17.300 TL + KDV + Yemek
 • Çevre Koleji: 18.400 TL – 26.900 TL (KDV ve yemek dahil)
 • MEF Okulları: 21.619 TL – 27.338 TL + KDV + Yemek
 • Eyüpoğlu Eğitim Kurumları: 22.300 TL – 27.000 TL (KDV ve yemek dahil)
 • Kreşler ve Anaokulu Ücretleri Fiyatları…

15 thoughts on “Kreşler ve Anaokulu Ücretleri

 1. Gelecek Kreş ve Gündüz bakım evi Yeni Yıl Kayıt Fiyatlarımız İçin detaylı bilgi : 0262 332 08 08 ) En iyi Öğretim En Uygun Fiyat

  1. Kemal Bey çocuğunuzu istediğiniz gibi yazdırabilme özgürlüğünüz var. Bu yasayla sabittir. Hatta saatlık bile yazdırabilirsiniz .Ücretleri de ona göre tespit edilmiştir.

 2. Kemal Bey çocuğunuzu istediğiniz gibi yazdırabilme özgürlüğünüz var. Bu yasayla sabittir. Hatta saatlık bile yazdırabilirsiniz .Ücretleri de ona göre tespit edilmiştir.

 3. Yaş gurupları nelerdir benim oğlum 2 yaşında birde kreş e başlaması için tuvalet alışkanlığı ve yürümesi şartmıdır

 4. Arkadaşlar ben Anadolu yakasında maltepede oturuyorum buralarda bildiğiniz uygun fiyata kreş ler varmı

 5. Burda yazan fiyat yonetmeligi ozel kresler icin de gecerlimidir acaba? Okul bizden gitmedigimiz haziran icinde aylik ucret olan 1100 tl nin tam olarak yatirilmasini soyluyor. Tekrarliyorum. Haziran ayı okul 17 sinde kapatildi ve biz gitmedik..kolejlerin zorunlu egitim icin olan yillik total ucretlerinij 10 a bolmesinden yola cikarak bu sekilde uygulama yapildigini soyluyor mudur bey. Lakin burasi kolej degil butik bir kfes ve anaokulu ?

 6. Tekirdağda oğlumu hangi kreşe göndermeliyim sizce?oğlum 3bucuk yaşında geç konuşmaya başladı açılsın diye kreşe vermek istiyoruz ama bilemedik nasıl araştırma yapalım:)

 7. Tekirdağda oğlumu hangi kreşe göndermeliyim sizce?oğlum 3bucuk yaşında geç konuşmaya başladı açılsın diye kreşe vermek istiyoruz ama bilemedik nasıl araştırma yapalım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir