Kreşin Faydaları ve Önemi

Kreşin Faydaları ve Önemi

Kreşin Faydaları ve Önemi. Çocukların kreşe gitmesi, herşeyden çok onların kendi yaşıtları ile gün boyunca birlikte olabilmesini sağlamaktadır. Bu onların sosyal ve duygusal gelişimi açısından son derece yararlıdır. Çünkü yetişkinlerin her zaman gösterdikleri hoşgörüyü, doğal olarak çocuklar birbirlerine göstermeyecektir. Bu da çocukların kurallarla tanışması demektir. Bir başka çocuğun elindeki bir oyuncakla oynamak istiyorsa beklemesi gerektiğini bilecektir. Yemeğini zamanında yemezse, acıkınca kendisine yemek verilmeyeceğini bilecektir.

Çocuklar bu şekilde, evdeki yaşamlarının dışında da bir yaşam olduğunu anlayacaklar ve bu farklı yaşamların kurallarını tanımaya başlayacaklardır. Çocuklar, evdeki güvenli ortamın dışında başka bir dünya olduğunu farkedecekler ve kendilerine güven duymaya başlayacaklardır. Kendilerini bağımsız görecekler ve bu onlara güç verecektir. İlk günlerdeki alışma döneminde bir takım sıkıntılar yaşansa da zamanla çocuklar arkadaşları ile birlikte olmayı ve onlarla oynamayı daha çok isteyecektir. Güvenli bir yerde olduklarını bilmeleri onların kendilerine olan güven duygusunu arttıracaktır.

Düşüncelerini dile getirme ve bunları başkalarına iletme becerisi de kreşler sayesinde olmaktadır. Çocukların özgüvenleri bu yoldan gelişmekte ve çocuklar kendilerini önemli, yetenekli, başarılı ve değerli biri olarak görmeye başlamaktadır.

Kreşler, çocuklarda paylaşma ve beraber olma duygusunu yaratmaktadır. Bu ise çocukların sosyalleşmesi yönünde önemli bir adımdır.

Kreşler aynı zamanda çocukların konuşma yeteneklerini attıracağı ve dil konusunda gelişimini de destekleyeceği için, ileride ilkokula başladıkları dönemde uyum konusunda sıkıntı çekmeyeceklerdir.

Ama belki de kreşlerin çocuklara kazandırdığı en önemli yararlar, çocukların yeteneklerini, duygusal, yaratıcı ve zihinsel özelliklerini ortaya çıkaracak olmasıdır. Kreşlerde sadece oyun oynanmamaktadır. Kitaplar okunmakta, şarkılar söylenmekte, resimler yapılmakta, müzik araçları ellerine verilmektedir. Bu çalışmalar, çocukların kabiliyetlerinin hangi yönde olduğununun izlenmesi ve ne yönde yetiştirilmeleri gerektiğini göstermesi açısından önemlidir.

Bu arada çocuklarda görülen dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü ve hiperaktivite gibi sorunların erken farkedilmesi ve zamanında önlem alınabilmesi açısından da kreşlerin önemi tartışılamaz.

Uzmanlara göre, insan beyninin yapısının ve fonksiyonlarının gelişiminin üçte ikilik kısmı dört yaş öncesinde tamamlanmaktadır. Bu dönemde elde edilen deneyimler beynin çalışma şeklini de belirlemektedir. Yapılan birçok çalışmada, okul öncesi eğitim gören çocukların, ileride okula devam etme ve okulda başarılı olma konusunda, akranlarından bir adım önde oldukları görülmüştür.

Kreşin Faydaları

Kreşin Faydaları

Kreşin Faydaları ve Önemi

Kreşin zararları,kreşin ilk günleri,kreşin faydaları,kreşin anlamı,ideal kreş yaşı,okul öncesi eğitimin önemi konuşma metni,okul öncesi eğitimin önemi ve gerekliliği,okul öncesi eğitimin önemi ile ilgili sözler.

Yorum yapın